Rozhlas tu s námi je už spoustu dlouhých let

Kulturnímu zážitku se lze věnovat dvěma odlišnými způsoby. Jedním z těch současných je například kino nebo televize. Spojení obrazového záznamu s tím zvukovým v jeden zábavný celek. Co byste ale řekli na to, užívat si jen mluveného slova a písní, které slyšíte z rádia? Právě takovou formu kultury má na svědomí rozhlas.

Co je to rozhlas?

Pro ty, co nemají úplně jasno v tom, co je to rozhlas, přinášíme krátkou definici. Jde o telekomunikační zařízení určené pro šíření zvukového signálu. Dnes jej budete znát především pod označením rádio. V současnosti už pochopitelně nemusí jít pouze o klasický příjem rádiových vln. Moderní doba si žádá své, a tak jsou naprosto běžně dostupná internetová rádia. Ať už si zvolíte jakoukoliv formu, zaměříme se v tomto článku na rozhlas trochu hlouběji.

Historie rozhlasu

Všechno ve své podstatě započalo v roce 1873, kdy James Clerk Maxwell popsal šíření elektromagnetických vln. Netrvalo dlouho a byla předvedena první rádia a radiová spojení, u čehož byl v roce 1893 Nikola Tesla. Vůbec první rozhlasový přenos byl realizován v roce 1910. Přenos proběhl z Metropolitní opery v New Yorku. O deset let později už rozhlas vysílal výsledky voleb ve Spojených státech amerických.

Například ve Velké Británii bylo rozhlasové vysílání zahájeno v roce 1922, jednalo se o vysílání BBC. Český rozhlas Radiojournal začal jako první na evropském kontinentu vysílat 18. května 1923, a to ve Kbelích. Jak vidno, tak i Česká republika má v tomto směru určité prvenství. O třináct let později už bylo možné poslouchat v rádiu olympijské hry konané v Německu.

Současné rozhlasové stanice

Dnes můžete nejenom díky rádiím, ale hlavně internetu poslouchat v podstatě jakékoliv rozhlasové stanice z celého světa. Pokud jde o ty tuzemské, patří mezi hodně populární Evropa 2, Český rozhlas, Frekvence 1, Rádio Blaník, Rádio Impuls, Rock Radio, Fajn Radio, Radio Z a mnohé další. Stačí si jenom vybrat.